Na co zwrócić uwagę przy wynajmie mieszkania

Jest wiele rzeczy które powinniśmy sprawdzić przed rozpoczęciem wynajmowania mieszkania. Szukając wśród ogłoszeń, bądź udając się do agencji nieruchomości, przygotujmy sobie listę wymagań, które musi spełniać potencjalne mieszkanie. Poniżej zamieszczonych jest parę kwestii, o których należałoby pomyśleć przed podjęciem decyzji o wynajmie.

Po pierwsze dobrze by było gdyby mieszkanie znajdowało się blisko centrum. Chodzi głównie o to, aby mieć dobry dostęp do autobusów, szkół, centrów handlowych i innych, takich jak komisariat policji i węzły komunikacyjne. Jeśli pracujesz i nie posiadasz samochodu, sprawdź czy z danego miejsca masz dobre połączenie autobusowe do miejsca pracy i czy daleko trzeba iść do przystanku. Ponadto należało by dowiedzieć się o dokładną cenę za miesiąc wynajmu. Należy sprawdzić czy woda i inne rachunki są wliczone w czynsz, czy trzeba zapłacić je osobno. To samo tyczy się internetu.

Ponadto warto dowiedzieć się o umowę. Zawiera ona bardzo ważne informacje, takie jak depozyt, ewentualny roczny wzrost czynszu i ogólne informacje co jest i co nie jest dozwolone w mieszkaniu (np. maksymalna liczba mieszkających tam osób). W umowie zawierają się również informacje na temat tego, co jest obowiązkiem wynajmującego i właściciela mieszkania, oraz co kto będzie naprawiał. Co więcej, powinniśmy zobaczyć mieszkanie, zanim zdecydujemy się na jego wynajem. Może one mieć styl, który nie przypadkiem nam do gustu, bądź być po prostu za małe. Albo nie posiadać mebli i trzeba będzie wyposażyć je we własnym zakresie. Warto też sprawdzić czy mieszkanie znajduje się w bezpiecznej okolicy. Jeśli nie będziesz jedynym wynajmującym to mieszkanie, postaraj się porozmawiać z innymi mieszkańcami i dowiedź się szczegółów.