W jaki sposób dokonać prawidłowej wyceny mieszkania?

Chcesz określić wartość mieszkania odziedziczonego w spadku, aby dowiedzieć jak wysoki musisz zapłacić podatek z tego tytułu? Nie wiesz za ile możesz sprzedać swoje lokum, aby uzyskać uczciwą cenę, unikając przy tym długiego okresu oczekiwania na nowego nabywcę? Te i wiele innych kwestii spędza sen z powiek wszystkim, którzy chcą lub muszą określić wartość rynkowa swojej nieruchomości. W celu ustalenia właściwej wyceny należy przejść przez kilka etapów, aby uniknąć popełnienia błędów. Proces ten na pierwszy rzut oka może wydawać się dość skomplikowany, dlatego poniżej zebrano i przedstawiono rady ekspertów jak prawidłowo tego dokonać.

Zacznijmy jednak od początku. W świetle polskiego prawa jedynie rzeczoznawca z odpowiednimi kwalifikacjami jest uprawniony do przeprowadzenia i wydania oficjalnej wyceny majątkowej, którą będziemy mogli przedłożyć w odpowiednich urzędach. W zależności od potrzeb polega ona na określeniu wartości rynkowej, odtworzeniowej lub katastralnej. W naszym przypadku interesować nas będzie ta pierwsza. Przez wartość rynkową, najprościej mówiąc, rozumie się taką cenę, jaką z największym prawdopodobieństwem możemy uzyskać na rynku w ramach aktualnie panujących na nim warunków.

W sytuacji, gdy chcielibyśmy samodzielnie i w szybki sposób dokonać wyceny swojej nieruchomości, z pomocą przyjść może internet. Należy jednak pamiętać, że nasze wyliczenia nie będą precyzyjne, a jedynie przybliżone. Trudno jest bowiem samemu dokonać rzetelnej wyceny mieszkania, dlatego też często nie obejdziemy się bez pomocy fachowców.

Dokonując wyceny samodzielnie warto skorzystać z bardzo szerokiej bazy wiedzy jaka znajduje się w internecie, która mamy praktycznie na wyciągnięcie ręki. Co ważniejsze korzystanie z tego źródła jest bezpłatne i umożliwia nam w szybki sposób dotarcie do niezbędnych informacji. Dzięki zamieszczonym ofertom możemy porównać cenę lokali, które względem różnych parametrów są najbardziej zbliżone do naszego lokum. Na tej podstawie możemy określić przybliżoną wartość naszego mieszkania na rynku. Należy jednak pamiętać, że ceny podane na portalach internetowych, czy też gazetach są cenami ofertowymi. Oznacza to, że od tej wartości kupujący i sprzedający zaczynają negocjacje i nie wiemy na jakim faktycznie poziomie ustali się cena. Drugim mankamentem tego sposoby jest fakt, że sprzedający często zawyżają wartość nieruchomości, aby w trakcie rozmów z klientem, mieli z czego schodzić- mówiąc kolokwialnie.

Warto również podążać za trendem aktualnie panującym na rynku nieruchomości. Czasem przydatna może być informacja jak kształtuje się podaż czy popyt na konkretne rodzaje mieszkania. Jeśli liczba kupujących rośnie, a ilość oferowanych mieszkań spada, powie nam to, że w najbliższym okresie wartość naszego domu będzie wzrastać.

Sposobów wyceny jest wiele, jednak nie ma wątpliwości, że fachowe oko doświadczonego rzeczoznawcy ciężko zastąpić. Zazwyczaj dobrze orientują się co do aktualnych uwarunkowań i kwot, jakie możemy otrzymać na rynku. Konsultacja lub całkowite zlecenie mu wyceny może sprawić, że zainteresowani zakupem naszej nieruchomości, będą walić do nas drzwiami i oknami, co z kolei będzie oznaką dobrze przeprowadzonej wyceny.