Jak sprzedać nieruchomość i zarobić?

Sprzedaż mieszkania, domu czy jakiejkolwiek innej nieruchomości to poważna decyzja, z którą wiążą się liczne problemy. Rynek nieruchomości z każdym dniem staje się coraz bardziej konkurencyjny co sprawia, że zbycie nieruchomości staje się nie lada wyzwaniem. Wynika to z dużej liczby ofert oraz coraz większymi wymaganiami nabywających. Powinniśmy zadbać, aby nasza oferta w jak najlepszy sposób się wyróżniała, czyli krótko mówiąc musimy zrobić jej dobrą reklamę, aby skusić potencjalnego kupującego.

W zasadzie istnieją dwa sposoby sprzedaży. Pierwszym z nich jest wyprawa do agencji nieruchomości, która świadczy usługi z zakresu sprzedaży lub wynajmu mieszkań. W tym przypadku musimy liczyć się z dodatkowymi kosztami związanymi z opłatami z tytułu prowizji, które pobiera za zbycie nieruchomości oraz profesjonalne przedstawienie naszej oferty kupującym. Ponadto, dzięki zleceniu biurowi nieruchomości tego zadania, które działa w naszym interesie, oszczędzamy czas, a niekiedy i nerwy na które narażenie jesteśmy w przypadku drugiej opcji, którą jest załatwienie wszystkich formalności samodzielnie.

Oba warianty sprzedaży mieszkania posiadają liczne zalety, jak również obarczone są pewnymi wadami. W poniższym artykule głównie skupiono się zbyciu nieruchomości w formie bezpośredniej.

Pierwszym i zarazem chyba najważniejszym krokiem wydaje się prawidłowe oszacowanie wartości nieruchomości. Obecnie ustalenie ceny naszej posiadłości odgrywa kluczowe znaczenie. Należy to zrobić w taki sposób, aby kwota jaką chcemy uzyskać odpowiadała realnym poziom rynkowym, w przeciwnym razie Twoja oferta mieszkania, domu, czy też innej posiadłości nie spotka się ze zbyt dużym zainteresowaniem. Potencjalni klienci bardzo dużo czasu poświęcają na wyszukiwanie i porównywanie różnych możliwości w celu znalezienia najlepszej, aktualnie dostępnej oferty na rynku. Jeżeli nie koniecznie zależy Ci na cenie, a Twoim priorytetem jest czas, powinieneś ustalić wartość swojej nieruchomości poniżej średniej. Jednak pamiętaj, że nigdy nie należy zdradzać chęci dokonania szybkiej transakcji. Jeżeli jednak chcemy dobrze oszacować cenę, jaką możemy uzyskać na rynku powinniśmy porównać oferty innych lokali o podobnych parametrach w najbliższej okolicy. W tej sytuacji bierzemy pod uwagę takie parametry jak: lokalizacja, metraż, liczba pokoi i ich rozkład, najbliższe otoczenie nieruchomości (dostępność do węzła komunikacji, sklepów, itp.) oraz wysokość miesięcznych opłat. Warto jednak pamiętać, że cena ofert może być nieco zróżnicowana, co wynika z różnych standardów wykończenia lokalu.

Kolejnym ważnym aspektem przy sprzedaży jest skuteczny marketing oraz pierwsze wrażenie jakie wzbudzi nasza oferta wśród odbiorców. Ważne jest, aby wybrać odpowiednie miejsca, w których będziemy mogli zaprezentować swoją ofertę. Warto pomyśleć o reklamie w popularnych portalach internetowych, lokalnej gazecie, czy też radiu. Ponadto, powinniśmy zadbać o profesjonalnie wykonane zdjęć ukazujące zalety naszej nieruchomości, gdyż pierwsze wrażenie jest najważniejsze.

Ostatnim etapem finalizującym transakcję są oględziny. Dlatego warto się do nich przygotować. Zadbajmy, aby wizyta potencjalnych nabywców wypadła jak najlepiej. Mieszkanie nie może być zaniedbane, brudne, czy też posiadające widoczne usterki. Wszystkie te niedoskonałości powinny być usunięte jeśli myślimy o zawarciu umowy. Co więcej, im mniej osób w najbliższym otoczeniu tym lepiej. Wpływa to na swobodę klientów i umożliwia im lepiej zaznajomić się z nieruchomością, w spokoju i bez pośpiechu.