Ile trwa budowa w Polsce?

W każdej miejscowości, bez względu na to czy jest to małe miasteczko lub też ogromna aglomeracja, trwają jakieś prace budowlane. Inwestycje te przybierają różne formy, począwszy od prac związanych z infrastrukturą drogową, przemysłową, a kończąc na budownictwie mieszkalnym. Niejednokrotnie zdarza się, że budowy te przeciągają się w czasie, a oczekujący na poprawę dróg, nowe miejsca pracy, czy mieszkania muszą uzbroić się w dodatkową cierpliwość. W poniższym artykule przedstawiono sytuację polskiego budownictwa mieszkalnego odnośnie okresu trwania inwestycji budowlanych w tej branży gospodarki.

Opierając się na danych GUS za rok 2011, średni czas budowy mieszkań, których inwestorami są deweloperzy, trwa średnio 25 miesięcy. Sytuacja ta jest dość stabilna i na przestrzeni ostatnich lat praktycznie pozostaje na niezmiennym poziomie. Skupiając się na spółdzielniach możemy zauważyć, że obecnie tempo wznoszenia przez nie nowych mieszkań jest nieco szybsze niż firm deweloperskich. Należy jednak zauważyć, że jeszcze 10 lat temu, realizacja inwestycji, zajmowała im trzy lata. Zdecydowanie najdłuższym okresem budowy charakteryzuje się budownictwo prywatne, a konkretniej mówiąc domów jednorodzinnych.

Warto zastanowić się dlaczego pomimo coraz to lepszych materiałów, lepiej wykwalifikowanych robotników oraz maszyn używanych w procesie budowy wciąż ich realizacja zajmuje tyle czasu. Zakres robót wszak się nie zmienia. Głównymi czynnikami jakie wpływają na tempo prac budowlanych oraz ich terminowość z pewnością mają: moment w którym rozpoczynana jest inwestycja, warunki atmosferyczna, ciągłość strumienia finansowania, czy też rzetelność samych wykonawców.

Jak pokazują statystyki, najłatwiej jest dotrzymać terminów, jeżeli prace budowlane ruszają wczesną wiosną. Wtedy istnieją duże szanse realizacji inwestycji zgodnie z harmonogramem, a nawet zdarza się, że są one oddawane do użytku przed czasem. Z kolei najtrudniej jest, kiedy budowa rozpoczyna się latem, wówczas trzeba liczyć się z możliwościami odchylenia harmonogramu od wstępnych terminów, jeżeli nie skończymy budowy przed zimą..

Warunki atmosferyczne uniemożliwiają bowiem przeprowadzenie niektórych prac budowlanych. Dla przykładu można chociażby podać, że stawianie rusztowania wymaga bezwietrznej pogody, prace izolacyjne na zewnątrz są możliwe jeśli nie ma opadów, a tynkowanie wymaga przynajmniej temperatury powyżej 5 stopni Celsjusza. Kolejnymi czynnikami powodującymi opóźnienia w budowie mogą być opóźnienia związane ze zwłoką w wypłacie kredytu. Taka sytuacja może mieć miejsce wówczas, gdy banki czekają, aż deweloperzy sprzedadzą określoną pulę mieszkań lub jak inwestorzy prywatni uzupełnią obowiązkową dokumentację. Często również problemy wynikają z winy wykonawców, którzy okazują się nierzetelni i nie potrafią poradzić sobie z konkretnym projektem.