Czym zajmują się agencje nieruchomości?

Jeżeli chcesz zmienić swoje otoczenie. Myślisz o kupnie nowego mieszkania, domu lub lokalu pod działalność gospodarczą. A może szukasz czegoś do wynajęcia i nie wiesz skąd pozyskać środki na sfinansowanie swojej inwestycji? Jeżeli z tymi i podobnymi problemami właśnie się borykasz, może warto skorzystać z usług renomowanych agencji nieruchomości?

Kupno lub sprzedaż jakiejkolwiek nieruchomości nie jest procesem łatwym i nie każdy potrafi sobie z tym poradzić. Ci, którzy chcą zaoszczędzić na czasie i pominąć krętą ścieżkę formalności mogą zlecić te zadania pośrednikom nieruchomości. Za nas wyszukają odpowiednią ofertę zgodną z naszymi wytycznymi, umówią nas na spotkanie z potencjalnymi kontrahentami, jak również rozwiążą wszystkie problemy, jakie moglibyśmy napotkać przy załatwianiu wszelkich formalności w pojedynkę. Do najczęściej występujących utrudnień możemy zaliczyć kwestie związane z uzyskaniem aktu notarialnego własności nieruchomości, czy też w przypadku działki budowlanej – otrzymania pozwolenia na wzniesienie domu na tej posesji.

Ponadto, jeżeli zależy nam na bezpieczeństwie transakcji również warto w takim przypadku wybrać agencję nieruchomości. Pośrednictwo w obrocie nieruchomościami jest działalnością zawodową, co oznacza w świetle prawa, że to agent ponosi prawną odpowiedzialność za zrealizowaną transakcję jeśli okaże się ona po prostu próba wyłudzenia przez nieuczciwych oferentów. Co więcej, zatrudnienie agencji daje nam gwarancję jakości świadczonych usług, jakie świadczą pośrednicy. Muszą oni wykonywać swoją pracę zgodnie z ustalonymi zasadami prawa i wytycznymi, jakie wprowadza agencja w celu poprawy jakości i zadowolenia swoich klientów. Na skutek zawarcia umowy z agencją zajmującą się obrotem nieruchomości, pośrednikowi przysługuje prawo (nawet bez naszego pełnomocnictwa) do zaglądania oraz pobierania odpowiednich odpisów, wpisów, zaświadczeń. Musi on bowiem dołożyć wszelkich starań, aby rzetelnie sprawdzić całość dokumentacji nawet wówczas, gdy sprzedający je przedłoży i oświadczy, że wszystko jest w porządku. Ponadto kolejną gwarancją bezpieczeństwa jest fakt, że tytuł pośrednika nie jest tak prosto uzyskać. Jest to zawód zaufania publicznego, na którego wykonywanie niezbędne jest posiadanie licencji, która nadawana jest przez ministra spraw budownictwa. Pośrednik nabywa prawo wykonywania zawodu i używania tytułu zawodowego z chwilą wpisania do centralnego rejestru pośredników w obrocie nieruchomościami. Taki spis prowadzi aktualnie minister infrastruktury.

Oczywiście, należy liczyć się z dodatkowymi kosztami, bowiem żaden pracownik biura nie działa zasadzie wolontariatu, jednak ich pomoc przy uporaniu się ze wszystkimi skomplikowanymi mechanizmami, jakie rządzą rynkiem nieruchomości może okazać się bezcenna.